Bitkilerin sulanması, insanoğlunun bitki yetiştirmesi kadar eskidir. Muhtemelen insanoğlunun tohumdan bitki üretmesini öğrendikten sonra ilk işi verimliliği arttırmak için ürettiği bitkiyi sulamak olmuştur. Tüm dünyada sulama, içme suyundan sonra suyun en fazla kullanıldığı yer olmuştur. Günümüzde gelişmiş ülkelerde suyun %50-60 kadarı tarımsal sulama amaçlı kullanılmaktadır. Su kaynaklarının her geçen gün daha da önemli olduğu dünyada, sulama suyunun efektif kullanılması gerktiği açıktır.

Bitkilerin gelişmeleri ve olgunlaşmaları için fazla miktarda suya ihtiyaç vardır. İhtiyaç duydukları tohum ekiminden hasat dönemine kadar tarlada bitki kök bölgesinde yeterli rutubetin bulunması gerekir. Bu rutubetin kaynağı yağışlar ve sulamadır. Sulama sistemleri; ilkel metotlardan başlayarak teknolojik aşamalardan geçmiş ve yeni ve modern uygulamalara ulaşmıştır. Bu gelişim süresinde sulama sistemleri de değişmiştir.

  • Yüzeysel Sulama (salma,tava,karık,delikli boru)
  • Toprak Altı (subirrigation) Sulama
  • Damlama Sulama
  • Yağmurlama Sulama
  • Sulama Sistemleri Nasıl Çalışır?

    • Sulama sistemleri kontrol ünitesinden gelen düşük yada değerinde bir sinyalle çalışan solenoid vana ile beraber .alışır. Ayrıca Selanoid vanalar vana kutusu içinde gelen ilgili düşük yada değerinde sinyali alır ve kendini açar.Sprey ya da rotor sprinkler le sulanacak alana göre genelde alan hesaplaması yapılarak  seçilen boruların büyük yada küçük değeri ve debi çapları ihtiyaca göre belirlenir. Eğer elektrik yoksa çözüm olarak pillerle çalışan pilli 9 v pilli kontrol ünitesi bahçe sulama sistemleri ürünü olarak mevcuttur. Tabii sulamada basıbç için hidrofor çok önemlidir ve sulama sisteminde basınç da önemlidir. Yağmurlu havalarda sulama zamanı geldiğinde sensörler devreye girerek  ıslaklığı algılayınca bahçe sulama sistemleri sulama çalısmasını durdurur.. Yani boşuna harcanmış su tüketimi asla olmaz. Bu da ekonomik bir kazanım sağlamaktadır.